Trzymamy kciuki za naszych!

1/4 finału przed nami! 16% rabatu dla Was!

Nasza reprezentacja nadal w grze! Jesteśmy w 1/8 finału EURO2016 – piłkarskie emocje sięgają zenitu! Przed nami bardzo ważny mecz: Szwajcaria – Polska, trzymamy kciuki i krzyczymy: Polska GOLA! Nic lepiej nie zagrzewa do kibicowania, jak… rabat na dowolne potrawy.

I tutaj spieszymy z pomocą! Wystarczy, że pod postem konkursowym na naszym profilu na facebooku odpowiesz TAK lub NIE na pytanie, czy znajdziemy się w 1/4 finału! Jeśli prawidłowo odgadniesz, otrzymasz od nas kod rabatowy o wartości 16% na dowolne dania zamówione przez PizzaPortal.pl!

Do boju! I smacznego kibicowania!

ZASADY KONKURSU W PIGUŁCE:

  • Konkurs trwa od 24 czerwca do 25 czerwca 2016 roku do godziny 14:59.
  • Zadanie polega na udzieleniu odpowiedzi TAK/NIE pod postem konkursowym na naszym profilu na facebooku na pytanie: Czy Polska wygra mecz ze Szwajcarią w dn. 25.06.2016 w ramach Mistrzostw Europy 2016 i zakwalifikuje się do 1/4 finału EURO 2016?
  • W Konkursie będą brane pod uwagę wyłącznie Zgłoszenie nieedytowane, lub których edycja nie zmienia prawidłowości odpowiedzi na Pytanie Konkursowe po upływie czasu trwania Konkursu.
  • Jedna osoba może zgłosić się w Konkursie jeden raz. W przypadku większej ilości zgłoszeń, żadne zgłoszenie danej osoby nie będzie brane pod uwagę podczas przyznawania Kodów Rabatowych.
  • Zwycięzcy w Konkursie (Autorzy prawidłowych odpowiedzi) otrzymają Kod Rabatowy obniżający wartość zamówienia o 16% ważny przy płatności online, do 30.06.2016 w restauracjach dostępnych ma PizzaPortal.pl.
  • Kody Rabatowe zostaną przekazane Zwycięzcom w wiadomości prywatnej na facebooku do dnia 27.06.2016
  • Przystąpienie do Konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez Uczestnika Regulaminu w całości. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie. Zobaczcie pełny regulamin Konkursu.

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published


*