Pizza jest 6xNAJ!

najdłuższa pizza

Pizza od lat cieszy się na całym świecie niesłabnącą popularnością. Dla niektórych to zwykły posiłek, którego zamówienie sprowadza się do wyboru ulubionych składników. Jednak są na świecie ludzie, dla których pizza to powód do dumy. Dlaczego? Bo dzięki niej są posiadaczami prestiżowego rekordu Guinnessa. Często staje się to ich sposobem na życie lub po prostu hobby, ale z pewnością czerpią radość nie tylko z jedzenia pizzy, ale także z jej tworzenia. Oto sześć przykładów na to, że pizza jest 6xNAJ!

NAJDŁUŻSZA

Pierwszy rekord powinien być dla nas tym bardziej istotny, że został on odebrany Polakom. Włosi pozbawili nas chlubnego tytułu stworzenia najdłuższej pizzy na świecie! Pocieszeniem dla nas może być jedynie fakt, że obecnie rekord należy do ojczyzny pizzy. W Toskanii aż
50 piekarzy przygotowało pizzę o długości 1172 metrów i 97 centymetrów, co zajęło im
24 godziny. O zawrót głowy przyprawiają ilości składników, aby upiec ogromny placek wykorzystano aż 2 tony mąki, 30 kilogramów bazyliikilkaset kilogramów mozzarelli mnóstwo baniaków z sosem pomidorowym.

Ciekawe, czy za długością szła też jakość i smakowała jak prawdziwa włoska pizza?!

NAJSZYBSZA

Jak wiadomo w Stanach Zjednoczonych możliwe jest wszystko. Dlatego nie powinny dziwić Was organizowane tam „Igrzyska pizzy” w Las Vegas. W 2013r. w jednej z konkurencji padł rekord Guinnessa. Brittany Rowe z Ohio uformowała pięć spodów do pizzy o średnicy
30 cm z kul ciasta o wadze 350 gramów
w zawrotnym tempie: 33,94 sekund! Tym samym poprzedni rekord został pobity o ponad 7 sekund.

najszybsza pizza

Aż jesteśmy ciekawi w jakich innych konkurencjach można startować na „Igrzyskach pizzy”!

NAJOSTRZEJSZA

Byliśmy już we Włoszech i w USA, ale żeby zjeść najostrzejszą pizzę trzeba wybrać się na południe Wielkiej Brytanii. W pizzerii Paul’s Pizza rekordowego placka można zamawiać od 2013 roku. Pytanie tylko, kto się na niego skusi? Patrząc na składniki nic nie zapowiada, aż takiej niespodzianki: ser mozzarella, sos ziołowy, pomidory i… Naga Jolokia (zwana Wężową Papryką Chilli). To czerwone maleństwo jest jedną z najbardziej pikantnych papryk na świecie. Istnieje skala do mierzenia ostrości potrawy, zwana skalą Scoville’a. Właśnie na tej skali rekordowa pizza osiąga zawrotny wynik 3 200 000, dla szybkiego porównania tabasco zdobywa tylko od 2 500 do 8 000.

Naga Jolokia

Iście diabelskie wyzwanie!

NAJDROŻSZA

To przymiotnik, który nie cieszy się powodzeniem wśród klientów. Jednak najdroższą pizzę świata zamówiono już dwa razy! Jeżeli będziecie mieli ochotę wydać na obiad 8 500 zł musicie udać się na Maltę. Co otrzymacie w zamian? Pizzę z białymi truflami, płatkami 24-karatowego złota oraz mozzarellą di bufala (ser bawoli).

najdroższa pizza

Na szczęście na PizzaPortal.pl nie znajdziecie tak drogiego dania…

NAJWIĘCEJ PRZEDMIOTÓW

Nie samym jedzeniem człowiek żyje ;) Prócz przyjemności z tworzenia i jedzenia pizzy, można także czerpać radość z gromadzenia przedmiotów z nią związanych. Żeby poznać dwa kolejne ciekawe rekordy, znów musimy powrócić do Stanów Zjednoczonych. Gdybyście byli kiedyś przypadkiem w Filadelfii, zajrzyjcie do pana  Briana Dwyera. To on jest dumnym właścicielem największej kolekcji przedmiotów związanych z pizzą, w 2011 roku zgromadził ich aż
561 sztuk. Wśród jego kolekcji jest dosłownie wszystko, co może zawierać w sobie słowo „pizza”: rysunek, motyw lub rzecz, która wypowiada ten wyraz. I tak można podziwiać: płyty, kolczyki, plakaty, kubki, książki, zegarki, tace i wiele, wiele innych.

najwięcej przedmiotów

Współczujemy temu, kto wyciera kurz z tych wszystkich bibelotów! ;)

NAJWIĘCEJ PUDEŁEK

Okazuje się, że nie trzeba pracować w pizzerii ani w PizzaPortal.pl ;), żeby wykonywać zawód związany z pizzą. W Nowym Jorku Scott Wiener zajmuje się profesjonalnym oprowadzaniem turystów po sławnych pizzeriach. Jednak na tym jego pasja się nie kończy! Scott oficjalnie posiada najwięcej pudełek od pizzy. Swój wyczyn zawdzięcza temu, że zjada minimum 15 kawałków pizzy w tygodniu, a także pomocy znajomych, rodziny i turystów, którzy chętnie oddają mu swoje zbędne pudełka. W 2013 roku jego kolekcja liczyła 595 pudełek z 42 krajów.

najwięcej pudełek

Hmmm. Zastanawiamy się, kiedy Scottowi zabraknie miejsca w mieszkaniu!

Może w najbliższym czasie ktoś z Was pokusi się o pobicie, któregoś z powyższych osiągnięć? Obecnie pizza jest 6xNAJ, ale z pewnością może być i więcej! Możliwości nie są wyczerpane i da się stworzyć nowy rekord związany z pizzą! Byłoby miło, gdyby Polska znalazła się na mapie krajów z „pizzowymi” wyczynami :>

 

Źródło: http://biurorekordow.pl

One Comment

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

*