Greckie ciekawostki

Plany wakacyjne już powoli zaczynają być realizowane, a nam też ciężko nie myśleć o słońcu, dobrej kuchni i beztroskim odpoczynku. Dlatego tym chętniej jeszcze, choć na chwilę, wrócimy do greckich klimatów.

W cyklu „Dookoła Grecji” pisaliśmy m.in. o tradycyjnej kuchni greckiej, kreteńskiej czy smakach na Rodos. Jednak kuchnia grecka jest tak smaczna w swojej prostocie i wykonaniu, że zachwycać się można nią bez końca. Dlatego chcemy przedstawić Wam kilka greckich ciekawostek z tego magicznego świata.

Greckie ciekawostki na targu

Spędzając czas na greckich wakacjach warto jest próbować wielu smaków potraw, a także obowiązkowe jest zakupić oryginalne greckie produkty. Należą do nich m.in. wino, oliwa z oliwek, ser mizithra, oliwki czy przyprawy, takie jak oregano. Aby jednak kupić te prawdziwe, najlepiej zaopatrzyć się jest na jednym z greckich targów, tam bowiem pewne jest, że produkty będą świeże. Warto też jest zakupić tradycyjny grecki jogurt, który odbiega nieco od naszego w Polsce, gdyż grecki jogurt ma konsystencję serka homogenizowanego i jest sprzedawany na wagę na stoiskach z nabiałem.

Greckie ciekawostki na talerzu, czyli oliwa oliwą pogania

Kuchnia grecka, choć urozmaicona i bogata w smaki, ma swoje stałe składniki, których się trzyma. Jednym z nich jest oliwa z oliwek, która dodawana jest do każdej potrawy. Czy to grecka sałatka, czy musaka albo smażone mięsa bądź ryby, gości na greckich talerzach. Nawet zupa bez oliwy jest dla Greków czymś niezrozumiałym. Co najważniejsze, oliwa jest bardzo zdrowa dla naszego organizmu, ma wiele substancji odżywczych. Tak więc jeśli planujecie posmakować greckiej kuchni, oliwa będzie Waszym stałym towarzyszem.

Wbrew bogatej ilości mięs, warzyw, nabiału i smaków, przyprawy w kuchni greckiej mają tylko kilku przedstawicieli. Jak w naszej kuchni króluje tysiące przypraw, tak w Grecji jest ich tylko kilka. Oregano, liść laurowy, gałka muszkatołowa oraz cynamon, to główne składniki obok oczywiście soli i pieprzu. W tym także przypadku potwierdza się teza, że bogactwo potraw oparte jest na ich prostocie.

Konkurs

Jeśli jeszcze mało Wam konkursów i przygód PizzaPortal.pl razem z Fly.pl, przygotujcie się na nowe atrakcje. Do wygrania 10 voucherów o wartości 100 złotych na wycieczki na Fly.pl. Co zrobić, aby wygrać?

Należy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Podaj co najmniej 3 kryteria wyszukiwania, jakie zastosować można na fly.pl, aby znaleźć swoją upragnioną wycieczkę i napisz, dlaczego właśnie one pomagają w znalezieniu najlepszej dla Ciebie wycieczki. Wygrywa 10 osób, które wyślą zarówno prawidłową, jak i najbardziej kreatywną odpowiedź na adres: [email protected] Odpowiedzi znajdziecie na stronie Fly.pl. Konkurs trwa do 23 maja. Powodzenia!

Regulamin konkursu

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

*