Game Jam, czyli jak w 40 godzin stworzyć grę komputerową

Game Jam? Bardzo proszę!

1 – 3 grudnia 2017 r. w Łodzi odbył się game jam organizowany przez sekcję Twórców Gier koła naukowego KINo, działającej na Politechnice Łódzkiej. 43 uczestników przez ponad 40 godzin tworzyło gry komputerowe od podstaw. Maraton był częścią globalnego game jamu Ludum Dare, odbywającego się w tym samym czasie na całym świecie. Podczas tegorocznej, już 40. edycji, przewodnie hasło konkursu brzmiało „Im więcej masz tym gorzej„. Kiedy uczestnicy troszczyli się o swoje gry – by dbaliśmy o ich pełne brzuchy.

 

Uczestnicy lokalnej edycji „Ludum Dare 40 na PŁ” stworzyli 11 gier w 10 grupach. Event rozpoczął się w piątkowy wieczór. Uczestnicy zebrali się w Brukowa Business Center, gdzie po inauguracyjnej kolacji dobrali się w drużyny i o 3:00 rozpoczęli pracę. Uczestnikami byli nie tylko studenci Politechniki Łódzkiej, ale również łódzcy licealiści, czy studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

Udało im się stworzyć m.in. gry takie jak: Save Your Gold czy Cave of Duty. W pierwszej z nich wcielamy się w rolę goblina, którego z pieniędzy chcą okraść szopy – im więcej monet zdobędziemy, tym więcej szopów będzie nas atakowało – opisuje Natalia Wylezińska, przewodnicząca Sekcji Twórców Gier studenckiego koła naukowego KINo – Digital Night Studio, działającego na Politechnice Łódzkiej. – W drugiej jesteśmy przywódcą stada, który musi wykarmić swoje plemię. Im więcej uda mu się zdobyć jedzenia, tym więcej osób do niego się przyłącza i zapotrzebowanie na pożywienie wzrasta – dodaje.

 

Gry komputerowe są dla nas, w PizzaPortal, niezwykle ważne. Pomijając fakt, że duża część naszego zespołu to zapaleni gamerzy, to już wcześniej mieliśmy okazję organizować konkursy przeznaczone właśnie dla graczy – na przykład akcję z G2A, podczas której można było wygrać potężnego laptopa do gier, najnowszej generacji konsole oraz wiele gadżetów, z który zadowolony byłby każdy z graczy.

 

 

Przygotowane podczas weekendu prototypy gier trafiły już do organizatora – Sekcji Twórców Gier studenckiego koła naukowego KINo, który je zaopiniuje. Twórcy mają czas do wtorku 5 grudnia na ewentualne poprawki, a później pozostanie im czekać na wyniki. Światowy ranking 40. edycji Ludum Dare zostanie ogłoszony 29 grudnia, po zakończeniu głosowania w Internecie. Serca naszej Załogi podbiła gra „Cave od Duty”, która opiera się o bliski nam temat jedzenia ;) Grę możecie znaleźć TUTAJ.

 

Członkowie Digital Night studio mają za sobą już pierwsze sukcesy. Gra Unicell, stworzona podczas Ludum Dare 34 zajęła pierwsze miejsce w konkursie Imagine Cup 2016 w kategorii Games oraz dotarła do TOP 3 w kategorii Game Design podczas 8. finału Konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych. Gra Divine Marbles, która została stworzona podczas Ludum Dare 38 w kwietniu 2017 roku dotarła do TOP 3 w kategorii Mobile Games podczas 9. finału Konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych. A autorzy gry Hook’n’build zostali zaproszeni na Warsaw Games Week oraz Poznań Game Arena 2017, by zaprezentować swoje dzieło.

 

Chociaż zazwyczaj nie programujemy gier, a raczej w nie gramy, to emocje na game jamie były niesamowite! Gorąco liczymy na to, że łódzkie zespoły zdobędą wysokie miejsca w rankingu światowym ?

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

*